Banca Carige

ryzyko kredytowe

Rząd Włoch podpisał dekret, na mocy którego Banca Carige otrzyma państwowe wsparcie. To już kolejny bank, który jest ratowany za pieniądze podatników. Na moc tego dekretu bank otrzyma gwarancje państwa na emitowane przez siebie obligacje oraz pożyczki od Banku Włoch.

Dodatkowo, genueński kredytodawca uzyska możliwość dokapitalizowania przez państwo. Od początku roku Banca Carige jest pod nadzorem komisarzy wyznaczonych przez Europejski Bank Centralny. Sytuacja banku jest bardzo zła, na tyle że nie udało się pozyskać kapitału z sektora prywatnego.

Od stycznia do września 2018 r. bank zanotował 189 mln euro straty netto wobec 328,8 mln euro straty w analogicznym okresie roku 2017 r. Ta seria strat obniżyła współczynnik adekwatności kapitałowej CET1 do 10.8% , czyli poniżej wymaganego 13,125% przez Europejski Bank Centralny. Na koniec III kw. Aż 27,5% kredytów było opóźnione w spłacie przynajmniej 30 dni. Według najnowszych danych Banca Carige miał prawie 24 mld euro aktywów i 16 mld euro depozytów, co pozycjonuje go daleko za największymi bankami we Włoszech (np. Unicredit ma sumę bilansową 824mld euro).

To kolejny kryzys we włoskiej bankowości. Dwa lata temu mieszkańcy Italii przekazali na ratowanie innego banku prawie 9 mld euro, a pół roku później sfinansowali „bailout” dla Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca. Jak widać, kryzys bankowy we Włoszech wciąż jest obecny. Nie wiadomo, ile z nich znajduje się na krawędzi bankructwa, ponieważ bankowe księgi bywają zwyczajnie fałszowane (jak np. w przypadku Banco Monte dei Paschi. Kryzys ten to wynik dwóch dekad gospodarczej stagnacji i braku nawet nominalnego wzrostu PKB na mieszkańca.