Ryzyko kredytowe w budowlance wynika z ryzyka rynkowego

ryzyko kredytowe pieniadze
ryzyko kredytowe pieniadze

W budowlance obecnie obserwuje się problemy z materializacją ryzyka kredytowego, które ma wpływ na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Ryzyko zmaterializowało się w przypadku Astaldi, Impresa Piazzarotti, czy Salini Impregilo. Dwa ostatnie przedsiębiorstwa złożyły wniosek o podwyższenie wynagrodzenia na realizowanych kontraktach drogowych o 1,2 mld. PLN. Wzrost kosztów sprawił, że te kontrakty stały się nierentowne – istnieje ryzyko wystąpienia ryzyka zastąpienie, czyli zakończenie inwestycji przez nowych, pewnie droższych wykonawców oraz poniesienie kosztów opóźnienia inwestycji. Dudimex szacuje, że waloryzacja kontraktów budowlanych o wartość 2,6 mld PLN (waloryzacja wszystkich umów dla branży budowlanej) i tak będzie o ok. 4 razy tańsza niż zaniechanie takich działań. Skutkiem zaniechania może być porzucenie placu budów przez wykonawców i bankructwo wielu przedsiębiorstw budowlanych. Pomimo wzrostu kosztów i redukcji marzy o 50% Budimex zarobił w 2018 r. ok. 300 mln PLN, ale już Mostostal Warszawa, czy Trakcja PRKiI poniosły straty.

Wzrost kosztów od pierwszego kwartału 2016 r. to: olej napędowy o 37%, beton towarowy o 47%, stal zbrojeniowa o 60%, asfalt o 87%, robocizna o 26%. Pod koniec 2018 r. wykonawcy alarmowali, że z powodu ostrych podwyżek cen materiałów i usług firmom budowlanym może zagrozić zapaść finansowa. GDDKiA stoi na stanowisku, że w przypadku zerwanych kontraktów odpowiedzialność leży po stronie wykonawców, którzy nie byli w stanie wywiązać się z zobowiązań.

Wszystko to sprawiło, że marża operacyjna (marża EBIT) dla dużych przedsiębiorstw budowlanych w pierwszym półroczu 2018 r. wyniosła -0,8%. Podwykonawcy odnotowali marże EBIT na poziomie od 4,6% do 8,2%.

Problemem dla branży jest, że wchodząca w życie waloryzacja umów dotyczy tylko podpisanych kontraktów w 2019 r. czyli powyższe ryzyko nie zostanie przez ten instrument zneutralizowane. A już w 2018 r. niewypłacalność ogłosiły 172 firmy budowlane (wzrost 14% rdr). A nierentowne kontrakty powinny być realizowane i rozliczane do 2020 r. Zaś waloryzacja także niesie ryzyko, gdyż redukcja kosztów może przyczyniać się do strat związanych z waloryzacją kontraktów, które były kalkulowane na szczytowym poziomie.