Sektor budowlany – wzrost ryzyka kredytowego (cd.)

W sektorze budowlanym rośnie liczba upadłości, co sprawia, że banki i ubezpieczyciele zwiększają wartość ryzyka jego finansowania. Wręcz można mówić o narastającej niechęci do angażowania się ten sektor ze strony instytucji finansowych.

Powodem, a może potwierdzeniem takiej oceny ryzyka są nie tylko obserwowane niewypłacalności części z firm budowlanych (trochę to przypomina wcześniejsze doświadczenia w materializacji ryzyka kredytowego w tym sektorze), ale i odnotowane pogorszenie wyników finansowych przedsiębiorstw budowlanych.

Innym problemem jest ocena ryzyka sektora jako rosnącego, co oznacza utrudnienie do ubezpieczenia należności, czy pogorszenia dostępu do ubezpieczenia gwarancji należytego wykonania umowy i usunięcia wad i usterek (po części jest to rezultatem dużej ilości inwestycji i wykorzystania limitów dla gwarancji dla firm budowlanych).

Ocena ryzyka wynika także z wpływu na na sytuację przedsiębiorstw budowlanych warunków umów zawieranych kilka lat temu, które obecnie okazują się być niekorzystnymi – czasem kary za zejście z budowy są niższe niż wzrost kosztów kontynuowanej inwestycji. Co przekłada się na wyniki finansowe firm sektora i ich ocenę przez instytucje finansowe, co ogranicza dostęp przedsiębiorców do przetargów. I tak koło się zamyka. Grozi to wzrostem upadłości przedsiębiorstw budowlanych.