Skutki ryzyka kredytowego

Około 85% przedsiębiorstw w Polsce odnotowuje problemy z nieterminowymi płatnościami, a dodatkowo w ostatnich miesiącach czas opóźnienia wydłużył się o 3 tygodnie.

Sytuacja jest najgorsza od 2,5 roku i powinna skłaniać do ostrożności. Tym bardziej, że instytucje finansowe, które zajmują się ubezpieczaniem ryzyka kredytowego także zauważyły tę sytuację i zapowiadają wzrost kosztów ubezpieczenia oraz ograniczanie wartości należności dla tzw. klientów nienazwanych.

Okres oczekiwania na uregulowanie należności wynosi już średnio prawie 4 miesiące (3 miesiące i 24 dni). W trzecim kwartale 2016 r. było to 2 miesiące i 24 dni (miesiąc krócej).

Zatory płatnicze wywołują tzw. efekt domina – jedna firma nie zapłaciła drugiej i ta kolejnej itd. Należy obawiać się, że sytuacja ta może się pogarszać – dotyczy to szczególnie firm budowlanych, handlu hurtowego oraz niektórych przedsiębiorstw HoReCa (szczególnie tych dotkniętych zakazem handlu w niedzielę).

Zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach sprawiają, że 30% z nich ma problemy z regulowaniem swych zobowiązań. Zaś 28,9% musiało ograniczać z tego powodu swoje inwestycje. Ponad 10% przedsiębiorstw z powodu opóźnienia płatności musi redukować zatrudnienie.