Centrozap – Ideon. Upadłość firmy

Historia Ideonu – dawniej Cnetrozapu – sięga lat pięćdziesiątych. Powstał jako centralna handlu zagranicznego, i przez lata ukształtowała sobie mocną pozycję na świecie. W ramach działalności firmy znajdował się handel i szeroko pojęte usługi przemysłowe. Firma miała ugruntowaną pozycję w PRL, kontakty na świecie oraz kilkuset zatrudnionych pracowników. Po roku 1989 firmę przekształcono w spółkę i poszerzono jej zakres usług o handel oprogramowaniem komputerowym oraz radiometrami.

Afera szpiegowska

W roku 2000 Urząd Skarbowy nałożył na spółkę gigantyczną karę w kwocie 80 mln złotych. Dotyczyła ona prezesa spółki Ireneusza Króla, którego oskarżono o korupcję oraz oszustw podatkowych spółki. Firma stanęła na skraju bankructwa, ogłoszono postępowanie upadłościowe. Kiedy wydawało się że Centrozap nie przetrwa tej sytuacji, Sąd w Katowicach uznał że Urząd Skarbowy podejmował błędne decyzje. W tym czasie oszacowano, że straty spółki wynoszą ok. 100 mln złotych. Prezes Ireneusz Król przekonywał, że zapaść firmy spowodowana jest działalnością agenturalną – po ujawnieniu raportu dotyczącego likwidacji WSI, okazało się że w spółce pracowało ponad 17 agentów. Byli oni – według tej narracji – odpowiedzialni za doprowadzenie Centrozapu do skraju upadłości – miało to ukryć wielomilionowe wyłudzenia VAT na bazie kontraktów z lat dziewięćdziesiątych dotyczących oprogramowania komputerowego. Jednakże spółka przetrwała ten okres i wygrała w Sądzie ponad 50 milionów złotych odszkodowania.

Zmiana nazwy spółki, zmiana strategii

W marcu 2012 roku spółka podjęła decyzję o zmianie nazwy na Ideon SA. Razem ze zmianą nazwy uległa zmianie strategii firmy. Już nie handel zagraniczny oraz usługi przemysłowe miały być siłą napędową firmy. Postanowiono, że Ideon będzie dużym graczem w sektorze energetyki – handel energią elektryczną, gazem oraz produkcją i handlem biomasą. Zysk miał generować przede wszystkim handel energią elektryczną. Dodatkowo, dywersyfikując poniekąd źródła przychodu, spółka postawiła na dzierżawę lasów w rosyjskiej republice Komi. Umowy podpisane na 50 lat miały dać jej materiał w postaci zrębków i palet z tamtejszego drewna.

Kolejna upadłość 2013 rok

Jak się okazało inwestycja w republice Komi była nieudana. Ideon poprzez spółkę zależną Woodinterkom (główny właściciela Polonii Warszawa) miał w planie wybudować tam tartaki. Nieudany biznes sprawił że do firmy nie wpłynęło 16mln. Pozbawiony finansowania ideon nie był wstanie płacić odsetek od wcześniej wyemitowanych obligacji a na domiar tego dwa banki PKO BP i BZ WBK wypowiedziały umowy kredytowe. Nie pomogło nawet wygranie odszkodowania od urzędu skarbowego , zadłużenie spółki przewyższa tą kwotę.  Powiązania Ideonu z klubem sportowym Polonia Warszawa poprzez spółkę Woodinterkom doprowadziło do upadku klubu i cofnięcia licencji na grę w ekstraklasie.

Dnia 04.09.2013 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, X Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość spółki. Od dnia 01.07.2016 GPW zawiesiła obrót akcjami spółki zgodnie z raportem KNF

 Podsumowanie

Upadłość Centrozapu-Ideonu była procesem wieloletnim.  Niewątpliwie kłopoty z urzędem skarbowym były początkiem problemów. Niesłuszne oskarżenie i wysoka 80mln kara dla spółki do tego wieloletnia batalia w sądzie, niewypłacone odszkodowanie od skarbu państwa  i straty poniesione z tego tytułu odbiły się w kolejnych latach. Nadmiar tego afera szpiegowska i agenci którzy mieli pogrążyć spółkę. Po tych ciężkich latach Centrozap stracił na znaczeniu. Pomimo tego spółka zawierała nowe kontrakty i pomału spłacała długi. W 2012 roku firma obrała nowy kierunek rozwoju/zmieniła strategie i nazwę na Ideon.  Jednak nieudana inwestycja w Rosji okazała się gwoździem do trumny, brak płynności finansowej ,wypowiedziane umowy kredytowe z dwoma bankami i egzekucje komornicze, blokada kont i niewypłacalność odsetek od obligacji.