KODAK NADAL WALCZY

Firma Kodak powstała w 1881 roku. Na początku działała w formie produkcji papieru negatywnego, z czasem zaczęła zajmować się sprzętem fotograficznym i filmowym. Wprowadziła na rynek film fotograficzny w rolkach 35mm,  a zarazem była pierwszą firmą, która wprowadziła dla amatorów pierwszy fotograficzny aparat cyfrowy w 1975 roku. Firma miała udział w obrazach ruchomych, była też wynalazcą taśmy filmowej, która zapoczątkowała nagrywanie filmu z dźwiękiem. Dodatkowo wprowadzili na rynek KODACHROME, czyli pierwszy film kolorowy, który okazał się wielkim sukcesem tej firmy. Kodak wprowadził na rynek kasety wideo (8mm). Powstały również dyskietki, które były używane do komputerów, które w dzisiejszej technologii tak naprawdę nie istnieją.

W 1976 r. Kodak posiadał 90% rynku filmów oraz 85% rynku aparatów fotograficznych w USA. Byli obecni na rynku 131 lat. Między rokiem 1928, a 2009 każdy film nagrodzony Oskarem był nagrany na filmie marki Kodak. A pod koniec lat 80-tych zatrudnienie w Kodaku sięgało 144 tysięcy pracowników. W XX wieku inżynierom firmy przyznano w Stanach Zjednoczonych ponad  20 tysięcy patentów.

Firma Kodak posiadała: kapitał, różne wpływowe pomysły, wybitnych pracowników oraz wieloletnie doświadczenie. Co się stało, że musiała złożyć wniosek w Sądzie Upadłościowym?

PRZYCZYNY UPADKU

  • Wynalezienie aparatu cyfrowego, jako kluczowy powód upadku.

W 1975 roku jeden z pracowników Kodak zbudował pierwszy prototyp aparatu cyfrowego. Jednak firma nie traktowała cyfrówek priorytetowo. Uważali, że rozwijając technologię cyfrową zaszkodzą swojej firmie, której podstawą była produkcja aparatów analogowych, filmów oraz wywoływanie zdjęć i to na tym postanowili się skupić. Sytuację tę wykorzystali konkurenci m.in. Canon, Sony, Nikon, którzy opanowali cyfrowy rynek.

  • Uwikłanie się w wojny patentowe.

Kodak, firma będąca pionierem w wielu dziedzinach posiadał bardzo dużą liczbę patentów. Niejednokrotnie konkurenci sięgali po rozwiązania Kodaka, naruszając ochronę patentową. Z tego powodu firma miała liczne rozprawy sądowe, wiele z nich wygrała otrzymując odszkodowanie. Jednak takie sytuacje nigdy nie wpływają pozytywnie na firmę, ponieważ kierownictwo nie jest skupione na głównym działaniu firmy.

  • Zignorowanie konkurencji.

Kodak zignorował konkurencje takie jak: Fujifilm, Canon, Sony, Nikon czy Panasonic.

W styczniu 2012 roku Kodak po 131 latach dominacji na rynku fotografii został zmuszony do ogłoszenia upadłości. Zaprzestano wówczas produkcji aparatów cyfrowych, kamer wideo. Prawo do marki przejęły JK Imaging oraz JA Capital Holdings, w ten sposób ze sklepów nie zniknęły aparaty Kodak. Firma sprzedała część swoich firm oraz większość patentów, które były najcenniejsze, zostało zwolnionych tysiące pracowników. Kodakowi udało się w ten sposób wyjść z bankructwa. W tym roku firma znowu zaczęła pojawiać się na rynku. Firma powraca do fotografii natychmiastowej i cyfrowej.

Tym razem firma chce powalczyć z konkurencją Fujifilm Instax i wypuścić na rynek nowe aparaty. Chcą wrócić do korzeni, stworzyli trzy urządzenia, które łączą fotografie natychmiastową i cyfrową. Pierwsza nowość to Kodak Smile Classic, fotografie są zapisywane na karcie microSD i najlepszą zabawą będzie drukowanie tych fotografii na zintegrowanej drukarce. Druga nowość to mały kompaktowy aparat Kodak Slimle w wersji ekonomicznej, a trzeci produkt to drukarka Kodak Smile Instant Digital Printer, która będzie drukować fotografie prosto ze smartfona, a co najlepsze ma być zintegrowana z każdym system. Kodak stawia na niską cenę produktów, co może być sporym atutem.