Nokia – historia upadku

Początki firmy Nokia sięgają 1865 r. Przez 100 lat nie zajmowała się niczym związanym z elektroniką, tak jak powszechnie jest kojarzona. Dopiero w 1979 r. Nokia zaczęła współpracę z inną firmą produkującą odbiorniki telewizyjne i postawiła na rozwój segmentu elektronicznego w głównej mierze na rynku telefonicznym. Nokia wprowadziła w tamtych czasach wiele innowacji. To ona, jako pierwsza, wprowadziła jeden z pierwszych systemów komunikacji mobilnej NMT jak i następne systemy GSM czy LTE. Pierwszy telefon samochodowy jak i przenośny przypominający walizkę to też ich zasługa. Rozwój firmy przebiegał bardzo dynamicznie. Nokia słynęła z innowacyjnego podejścia. Każdy kolejny model bił rekordy popularności niektóre z nich do dziś mają status “legandarny” jak Nokia 3310. Ostatnim sukces firmy był w 2003 roku gdzie nowo wypuszczony model, który to do dziś ma status najlepiej sprzedającego się telefonu na świecie. Kolejne lata były początkiem spektakularnego upadku firmy który miał miejsce w 2013 r.

Powszechnie uważa się, że przyczyną upadku Noki było powstanie i dynamiczny rozwój na rynku mobilnym takich firm jak Apple Google czy Samsung. Jednak warto zauważyć, że te wszystkie firmy powstały bądź wybiły się  kilka lat później a problemy Noki sięgają 2003 r. Nokia przestała nadążać za modą, a śledząc poczynania firmy można stwierdzić, że nie chciała za nią nadążać. W okresie, kiedy popularność zyskiwały telefony z klapką i rosło zapotrzebowanie na tego typu telefony Nokia bazując na swojej “potędze” twardo stawiała na swoim i oferowała w dalszym ciągu telefony jednobryłowe. Konkurencja wykorzystała okazja i szybko wypełniła niszę.

Dynamiczny rozwój firmy na przełomie wieku był pokłosiem odważnych i wizjonerskich decyzji podejmowanych przez zgraną i młodą kadrę zarządzającą. Wdrożenie odpowiednich systemów i procesów pozwoliło Noki zwiększyć skalę produkcji i sprzedaży i zdominować rynek. W szczycie popularności  Nokia sprzedawała 40% telefonów na świecie. W 4 lata od 1996 r. do 2000 r. zatrudnienie wzrosło o ponad 150% a przychód o 500%. Tak duży przychód generował za sobą ogromne koszty. Większość kadry menadżerskiej skupiała się na zwiększeniu wydajności w krótkim czasie, a tylko nieliczna grupa prowadziła prace nad rozwojem i wprowadzaniu innowacji.

Nokia w swoich telefonach oferowała wówczas najpopularniejszy  system operacyjny Symbian. Jednak, gdy w 2007 r.. pojawił się pierwszy IPhone sytuacja na rynku diametralnie się zmieniła. Nowy produkt Appla szybko zyskał wielu zwolenników. Znakiem rozpoznawczym był system iOS, który rozpoczął nową epokę systemów operacyjnych. Rok później powstał wszystkim znany system od Google Android. Nowe systemy mobilne wyróżniały się przejrzystością i możliwością personalizacji. Symbian borykał się z wieloma problemami technicznymi. Zdaniem wielu nie wykorzystano także jego potencjału. Nokia starła się szybko pójść w ślady Google’a  i zaczęła upodabniać się do Androida. Pomimo tego Nokia wraz z Symbianem nie była wstanie sprostać nowym wymaganiom klientów w zakresie dostępności ogromnej ilości aplikacji, które dzięki wsparciu dla programistów przez Googla pojawiały się w ich autorskim sklepie. Odpływ klientów Nokii spowodował ogromny spadek wartości firmy. A firma wielkimi krokami zbliżała się ku upadkowi. Ratunkiem miał być mobilny system Windowsa i pieniądze oferowane przez Microsoft. Jednak krok ten nie przyniósł oczekiwanego efektu, system ten nie zyskał wielu zwolenników. Brak wielkich konkurentów pozwolił androidowi zdominować rynek. Ostatecznie Microsoft w 2013 r. odkupił od Noki dział odpowiedzialny za urządzenia mobilne.

Microsoft nie wniósł nic nowego a wręcz pogłębił kryzys – telefony sprzedawały się słabo, usunięto nazwę Nokia, marka istniała jedynie we wspomnieniach. Microsoft długo nie czekał i sprzedał dział telefonów komórkowych firmie HMD Global w której skład wchodzili byli członkowie Nokii. Pomimo faktu iż wielu nie wierzyło w sukces odrodzenia marki, dzięki zabiegom marketingowym oraz dość dobrym urządzeniom Nokia powoli odbudowuje swą pozycję. Droga przed nimi jeszcze długa, konkurencja jest epokę przed nimi, ale nie można wykluczyć że i tym razem Nokia wróci.