Braster outlook

Rak piersi jest jednym z najczęstszych chorób jakie dotykają kobiety w Polsce. Biorąc pod uwagę rosnący wskaźnik zachorowalności na ten nowotwór, z obecnie żyjących polek co 14 zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. W Polsce rocznie choruje 10.000 kobiet z tego, aż połowa umiera. Aby zminimalizować lub wcześnie wykryć raka trzeba badać się regularnie.

Firma Braster od 2007 roku zaczęła opracowywać przełomowy sposób na zastosowanie ciekłych kryształów i termografii kontaktowej w diagnostyce raka piersi. Przez kolejne 9 lat celem firmy, korzystając z wiedzy wybitnych polskich naukowców i specjalistów pod przewodnictwem dr inż. Henryka Jaremka oraz dr Jacka Stępnia, było wprowadzenie na rynek domowego systemu profilaktyki raka piersi. Od 2016 roku Braster wprowadził na polski rynek domowe urządzenie do badania. W 2018 roku rozpoczęli pracę nad rozwiązaniem preferowanym dla gabinetów lekarskich, które będą wspomagać codzienną pracę lekarzy.

W kwietniu 2019 roku do firmy Braster wpłynęły wypowiedzenia czwórki z szóstki członków Rady Nadzorczej. Można powiązać to z tym, że spółka ma coraz większe problemy ze spłatą zobowiązań. Do 1 marca 2020 roku firma miała dokonać spłaty swoich zobowiązań odsetek oraz częściowego wykupu obligacji serii A w kwocie 1,02 mln zł.  2 marca spółka poinformowała, że nie dokonała spłaty. Jak tłumaczy Braster to wynik braku możliwości przeprowadzenia okresowej amortyzacji obligacji serii A oraz z wypłaty odsetek konieczność wydatkowania środków pozostających w dyspozycji spółki na koszty zespołów realizujących prace badawczo rozwojowe w ich finalnych etapach oraz konieczność realizacji płatności zobowiązań związanych z bieżącym funkcjonowaniem spółki. Braster miał już takie same problemy, jednak wtedy akcjonariusze zgodzili się na przesunięcie terminu wykupu obligacji. Zwołanie Zgromadzenia Obligatariuszy obligacji serii A BRASTER S.A. które odbędzie się w dniu 27 marca 2020 roku. Jak podaje Money.pl przedmiotem obrad Zgromadzenia Obligatariuszy będzie zmiana warunków emisji Obligacji („Warunki Emisji”) poprzez podjęcie uchwał w sprawie:

1) wyrażenia zgody na dokonanie zmiany terminu wykupu Obligacji, zmiany terminu i zasad płatności odsetek oraz terminów i zasad dokonywania częściowego wcześniejszego wykupu Obligacji poprzez okresową amortyzację wartości nominalnej Obligacji;

2) zmiany Warunków Emisji, w zakresie dostosowującym je do zmian wskazanych powyżej;

3) wyboru kandydata na członka rady nadzorczej Emitenta reprezentującego Obligatariuszy .

Wynik YTD a raczej jego brak na akcjach wynosił -42,03% oznacza, że akcje od początku roku do 05.03.2020 r. straciły na wartości ponad 40%. Aktualnie firma ma problemy finansowe, które coraz bardziej się pogłębiają.