Wzrost ryzyka kredytowego branży spożywczej

W 2019 r. ryzyko kredytowe w branży spożywczej wzrosło o ok. 20%. Problemy z wypłacalnością ma już ponad 8% przedsiębiorstw z tej branży, a terminowym regulowaniem zobowiązań prawie 20% spółek prawa handlowego z branży. Największe ryzyko jest wśród przetwórców mięsa. Całe zaległości sektora spożywczego (ponad 1,13 mld PLN) stanowiły ok. 20% zadłużenia całego przemysłu w Polsce (z 5,44 mld PLN) przy 16% udziale w produkcji przemysłowej. Szybko rośnie ryzyko handlu. Ale generalnie obserwuje się pogłębianie się problemów przedsiębiorstw z sektora z problemami.

Powodami wzrostu ryzyka kredytowego są: Wzrastające koszty pracy, nośników energii, cen surowców rolnych wywołane warunkami klimatycznymi oraz epidemiami typu ASF czy ptasia grypa oraz presja cenowa ze strony dystrybutorów. Wszystko to powoduje redukcję marż i wzrost ryzyka kredytowego. Odpowiedzią na tę sytuację jest wzrost cen wyrobów gotowych, co przekłada się na wzrost cen żywności większy niż raportowana inflacja.

Największy udział w przeterminowanym zadłużeniu sektora ma branża mięsna (45,6%), potem przetwórstwo owocowo-warzywne (13,9%), producenci wyrobów piekarskich i mącznych (11,2%) oraz przemysł olejarski (8,6%). Niskie ryzyko kredytowe dotyczy generalnie branżę mleczarską, gdzie producenci mleka, serów i lodów odpowiadają zaledwie za 2,9% zadłużenia sektora, podczas gdy ich udział w produkcji sektora dochodzi do 17%.