ENEL-MED – SYTUACJA FINANSOWA, PERSPEKTYWY ROZWOJU

ryzyko kredytowe płynnosci kontrahentaCentrum Medyczne ENEL-MED  S.A. to polska firma rodzinna, której pomysłodawcą jest Adam Rozwadowski  – od początku istnienia – akcjonariusz i były Prezes Zarządu Firmy. W roku 1998 utworzył system abonamentowej opieki  medycznej dla firm. W 2011 roku firma  weszła na Giełdę Papierów Wartościowych.  Przychodnie ENEL-MED znajdują się w sześciu największych polskich miastach: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i we Wrocławiu. Enel-med posiada 1600 placówek partnerskich na terenie kraju, 1800 lekarzy w 60 specjalizacjach. Posiada 5300 klientów korporacyjnych oraz 700 tysięcy pacjentów rocznie.

Ilość akcji Spółki to 23 566 900. W 2016 roku notowania ceny akcji  Spółki wzrosły do 10,50PLN (zysk/strata brutto 3.167 tys. oraz zysk/strata netto 1.719 tys). ENEL-MED  inwestuje w coraz to nowsze technologie, przejmuje kolejne placówki,  rozwija się w obszarze sprzedaży oraz abonamentów medycznych . Wzrost przychodów to przede wszystkim efekt intensywnej sprzedaży abonamentów medycznych (wzrost 13% w stosunku do roku 2015) oraz rozwoju współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Wzmożona działalność inwestycyjna, jaką prowadzi Spółka od połowy 2014 roku wiąże się ze zwiększeniem wydatków ponoszonych jednorazowo w momencie uruchomienia inwestycji, wzrostem kosztów stałych (czynsze, administracja placówek, itp.), jak również z koniecznością zwiększenia nakładów na działania marketingowe. Właśnie  przez  tą wzmożoną działalność inwestycyjną  Spółka zanotowała straty w 2017 roku. Cena za akcję spadła aż do 8,60 PLN. W połowie 2017 cena akcji wzrasta do 13,60 PLN. Pod koniec 2018 roku Spółka notuje spadek wartości akcji do 8,30 PLN. Powodem tego były liczne inwestycje oraz uruchomienie nowych placówek, które dopiero co zaczynały swoją działalność i nie przynosiły z początku takiego dochodu.  W 2019 roku Spółka notuje wzrost cen swoich akcji do 14,00 PLN za jedną lecz notuje także straty związane z inwestycją w kolejne placówki, zadłużenie oraz mniejsze dofinansowanie od NFZ.

Na podstawie wyżej przedstawionych skonsolidowanych raportów kwartalnych, możemy zauważyć iż:

a) Przychody netto ze sprzedaży stopniowo wzrastały na przestrzeni ostatnich 4 kwartałów, mimo fluktuacji zysku (straty) z działalności operacyjnej oraz zysku (straty) brutto

b) Nastąpił znaczny wzrost amortyzacji w I kwartale 2019 roku, podobnie jak aktywów

c) EBITDA stale wzrastała na przestrzeni 4 ostatnich kwartałów – zysk operacyjny przed potrąceniami związanymi z zobowiązaniami spółkowi wzrastał

d) Liczba akcji pozostaje stała, jednak ich wartość na przestrzeni ostatnich 4 kwartałów maleje

Obserwujemy również stabilny wzrost notowań giełdowych od kwietnia do sierpnia 2019, po okresie niżu początkiem roku, po którym to wzroście notowania pozostawały mniej więcej stałe, aby na koniec roku znów opaść w dół.

Z ogólnopolskiego badania zrealizowanego przez SW Research na zlecenie AXA Partners wynika, że blisko jedna trzecia Polaków (29,2%) źle lub bardzo źle ocenia publiczną służbę zdrowia. Polacy co raz chętniej sięgają po prywatną opiekę medyczną, gdzie EnelMed wychodzi klientom na przeciw.

W tej chwili, pakiety medyczne oferowane w prywatnych przychodniach oferuje już wielu pracodawców w Polsce, a ponad 40% pracowników w tej chwili już z nich aktywnie korzysta. EnelMed jest jednym z trzech głównych „graczy”, obok LuxMed i Medicover. Spółka coraz większą uwagę przywiązuje do rozwoju usług stomatologicznych i chce ją coraz bardziej rozwijać. Chce także inwestować w rozwój nowych technologi, czyli rozwój telemedycyny, w szczególności dotyczy to tzw. telewizyt, uruchomionych przez Spółkę na przełomie 2017/2018 roku. Planowany jest dalszy rozwój i inwestycja w usprawnienie.

EnelMed w 2020 roku planuje emisję akcji, po rozmowach z potencjalnymi inwestorami i analizie trybów podwyższenia kapitału. Obecnie 56,6% wszystkich akcji należy do rodziny Rozwadowskich. Kapitał chcą podwyższyć do kwoty nie większej niż 80 mln PLN, przy obecnym kapitale 23,6 mln akcji o wartości nominalnej 1 PLN na akcję. Mimo zapowiedzianym znacznym rozwodnieniu, na przestrzeni ostatniego roku nie obserwujemy większych spadków notowań, jak widać na wykresie poniżej.